Badacze

Zdjęcie dr Lidii Baran
dr Lidia Baran

dr Lidia Baran - psycholog, psychoterapeutka, naukowiec, nauczyciel akademicki

Pracuję jako adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na którym ukończyłam studia magisterskie i doktoranckie w dyscyplinie psychologia. Moje zainteresowania naukowe obejmują tematy elastyczności psychologicznej, psychologicznego funkcjonowania osób pozostających w bliskich związkach romantycznych oraz nieuczciwości.

W pracy psychoterapeutycznej wykorzystuję terapię akceptacji i zaangażowania, należącą do nurtu kontekstualnego w psychologii – przekazuję wiedzę na jej temat w ramach zajęć na studiach magisterskich oraz podyplomowych.

Od 2017 roku pracuję nad popularyzowaniem i rozwijaniem wiedzy o naukach kontekstualnych w Polsce jako członek Association for Contextual Behavioral Science Polska, a od 2021 jako przewodnicząca stowarzyszenia.

Julia Celban - studentka V roku psychologii

Jestem studentką V roku psychologii, specjalności psychologia kliniczna oraz psychologia zdrowia na UŚ w Katowicach.

Obecnie pracuję wolontaryjnie z dziećmi i osobami starszymi oraz współprowadzę trening grupowy dla młodzieży w Tarnowskich Górach.

Naukowo interesuje się tematyką zaburzeń odżywiania, zaburzeń osobowości oraz psychoonkologią. Moją codzienną pasją, oprócz psychologii, jest również muzyka.

Julia Celban
Aldona Drąg

Aldona Drąg - studentka V roku psychologii

Jestem studentką V roku psychologii na Uniwersytecie Śląskim, na specjalizacjach z psychologii klinicznej i psychologii zdrowia.

W pracy naukowej moim największym zainteresowaniem jest leczenie zaburzeń psychicznych, szczególnie z użyciem psychoterapii poznawczo-behawioralnej (CBT), w tym trzeciofalowej terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Fascynuje mnie również psychologia społeczna, relacje międzyludzkie i seksuologia.

Kształcę się obecnie w zakresie interwencji kryzysowej, technik w terapii poznawczo-behawioralnej i uprawnień pedagogicznych.

W wolnych chwilach prowadzę psychoedukacyjne konto na  instagramie pod nazwą @dajsiezwariowac, co sprawia mi największą frajdę. Uwielbiam też historię, wycieczki w rodzinne Bieszczady i jestem miłośniczką psów w skrajnym nasileniu.

Karolina Rak - studentka V roku psychologii

Jestem studentką V roku psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Psychologia to moja pasja. Moją ciekawość budzi szerokie spektrum jej zagadnień, szczególnie psychologia zdrowia, psychologia międzykulturowa oraz kontekstualna nauka o zachowaniu.

Swoją przyszłość chciałabym związać z pracą terapeutyczną – bardzo bliski jest mi sposób patrzenia na człowieka w terapii akceptacji i zaangażowania oraz innych podejściach trzeciej fali behawioryzmu. Ponadto chciałabym popularyzować naukę i zwiększać dostęp do rzetelnej wiedzy psychologicznej podanej w sposób przystępny dla każdego odbiorcy.

W wolnym czasie trenuję krav maga – od kilku miesięcy współprowadzę również treningi dla dzieci. Moja pasja stała się dla mnie inspiracją w pisaniu pracy magisterskiej, dlatego zdecydowałam się badać relacje między trenowaniem krav maga, a elastycznością psychologiczną i funkcją podejmowania treningu.

Ponadto wiele radości sprawia mi nauka hiszpańskiego oraz podróże, dzięki czemu mogę poznawać inne kultury i uzyskiwać nową perspektywę postrzegania świata, co stanowi dla mnie bardzo dużą wartość.

Karolina Rak
Marta Widenka

Marta Widenka - studentka V roku psychologii

Jestem studentką V roku psychologii na Uniwersytecie Śląskim. Obszarem moich zainteresowań jest psychologia kliniczna oraz psychologia pracy i organizacji. Głównie interesują mnie zaburzenia osobowości oraz tematyka traum doświadczonych w dzieciństwie i ich wpływ na funkcjonowanie w dorosłym życiu.

Odbywałam praktyki studenckie w poradni psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci oraz dorosłych. Uczestniczę w stażu w Śląskim Centrum Profilaktyki i Psychoterapii. Po studiach chciałabym zrobić specjalizację kliniczna, a w przyszłości myślę o zrobieniu szkoły psychoterapii.

W wolnym czasie gram w tenisa ziemnego. Słucham ogromne ilości muzyki, uwielbiam czytać dobre książki i oglądać seriale. Dużą radość sprawia mi robienie zdjęć, dzięki którym mogę zatrzymać wiele wspomnień na dłużej.

Kamila Widuch - studentka V roku psychologii

Jestem studentką V roku psychologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. W ramach studiów kształcę się w ramach ścieżki specjalizacyjnej z psychologii klinicznej oraz psychologii sądowej.

Moje zainteresowania naukowe obejmują tematy elastyczności psychologicznej, seksualności człowieka i psychotraumatologii. Odbyłam szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy seksualnej i pracy z osobą po nadużyciach seksualnych w dzieciństwie oraz z zakresu interwencji kryzysowej. Po pomyślnej obronie pracy dyplomowej planuję rozpocząć kurs psychoterapii i studia podyplomowe w zakresie psychotraumatologii.

Prywatnie – zakręcona miłośniczka aktywności fizycznej, kotów … i burzy loków!

Kamila Widuch
Natalia Wilk

Natalia Wilk - studentka V roku psychologii

Jestem studentką V roku psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Moje zainteresowania naukowe obejmują tematy psychologii społecznej, w szczególności aspektów religijnych, kulturowych i politycznych.

W swojej pracy magisterskiej badam obszary związane z obrazem własnego ciała i uprzedmiotowieniem kobiet w powiązaniu z elastycznością psychologiczną.

Podczas wolontariatów i praktyk miałam możliwość sprawdzenia swoich sił w różnych obszarach pracy psychologicznej. Trzykrotnie uczestniczyłam jako wolontariuszka w obozach terapeutycznych dla dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi. Miałam okazję pracować w firmie zajmującej się rekrutacją i procesami HR. Praktyki studenckie odbywałam m.in. na oddziale psychiatrycznym dziennym. Swoją przyszłość psychologiczną wiąże z pracą z dziećmi i młodzieżą. Chciałabym również spróbować swoich sił w pracy klinicznej i psychoterapeutycznej.

W wolnym czasie lubię pić dobrą kawę, czytać książki (szczególnie te, które już znam), jeździć na rowerze i odpoczywać w towarzystwie bliskich mi osób.

Natalia Wojdyła - studentka V roku psychologii

Jestem studentką V roku psychologii na Uniwersytecie Śląskim.

Interesuję się psychodietetyką oraz psychologią poznawczą. Szczególnie bliskie są mi również zagadnienia związane z gender studies.

W swojej pracy magisterskiej badam jedzenie emocjonalne w kontekście trudności w rozpoznawaniu emocji w powiązaniu z modelem elastyczności psychologicznej. Swoją przyszłość zawodową wiążę z psychoterapią.

W wolnym czasie przeprowadzam eksperymenty kulinarne. Lubię dobre książki i seriale. Jestem ciekawa ludzi i świata, pomimo mojej introwertycznej natury.

Natalia Wojdyła